ילדות במלחמה

זכרונות ממלחמת העולם ה-1

שביתת נשק

אני זוכרת שבאחד הימים , לפתע, באולשני , בשורה חדשה . הפסיקו לירות . שביתת נשק . כולם חשבו שהגיע סוף למלחמה . אנשים התחילו לחזור לבתיהם באולשן , למי שנותר כמובן בית . היתה הרגשה חגיגית שעוד מעט נחזור לביתינו בוישניבה . אני זוכרת רקודים ברחובות . גוי זקן , קראו לו ברז'ביץ , רקד עם פעמון למקל . מסביב עמדו הרבה אנשים וגם אני ואחותי גיטקה . היינו צמודות אחת לשניה . פתאום הגיע שגץ וסובב לי את הראש . נבהלתי מאד , בכיתי קצת אבל המשכנו להסתכל על הרוקדים .

המציאות היתה אחרת .

אנחנו מטרד

מה שיש לי לספר הוא , שככל שהזמן חלף , הוישניבואים והמשפחה שלנו בתוכם , התחלנו להפוך למטרד רציני ואיום על האולשנים . האולשנים היהודים התחילו ל"זמר" שאינם רוצים יותר את הפליטים שהביאו דוחק בבתיהם , צפיפות ולכלוך . הם פנו למליציה היהודית ,(שהיתה החוליה המקשרת עם האוכלוסיה היהודית ). הם פחדו שיתפסו להם את הבתים ואת מקומות העבודה . לפתע פתאום נעשה צר המקום . הדוד ברל , אשתו רבקה ומשפחתם התעייפו מאד מה"שליחות" שלקחו על עצמם . ביום בהיר אחד הגיע חיים הפוליצמען עם עגלה וסוס . ארזנו את הפעקלעך במפח נפש ובכעס על משפחת הדוד ועברנו לקארבי , כפר של גויים שנטשו אותו בתחילת המלחמה וברחו לרוסיה . הכפר שכן כ-2 ק"מ מאולשן . אתנו עברה עוד משפחה גדולה , משפחתו של מיישקה דער קלימעייער . אני לא זוכרת עוד משפחות .
לא היה לנו טוב בכפר . אמא לא רצתה להיות בו ולא רצתה את העלבון . גם יתר המשפחות הוישניבואיות לא רצו להיות בכפר וכולם התחילו לרוץ לגבול בין וישניבה ואולשן - הביתה . כולם אמרו שמוכנים לשלם כמה שצריך בשביל עגלות , ושיוציאו אותנו . היתה הרגשה שאם נלחץ יעבירו אותנו חזרה לוישניבה .
לאחר זמן קצר ארזנו שוב את הפעקלעך וחזרנו לאולשני , שם שכרנו חדרון . אני זוכרת את ליל הסדר שאבא ובעל הבית ערכו ביחד . את האוירה החמה למרות המצות הקשות ומעט האוכל שהיה . במיוחד אני זוכרת , ולא אשכח את ה"קשה" של הלחם שהיה בעל הבית משאיר לי על השולחן ביודעו שאני רעבה . הוא עצמו היה עוזב את השולחן ועושה עצמו כלא רואה .

שלום לך אולשני

שביתת הנשק נמשכה זמן קצר . התותח הראשון ירה והמלחמה שוב החלה . בא הקץ לכל החלומות של השיבה הביתה . מספר מועט של משפחות וישניבואיות שהיה להם כסף לשחד את הגרמנים ואת היהודים האולשנים נשארו במשך כל המלחמה באולשן . אחרי פסח ( 1916) הגיע חיים הפוליצמען עם עגלה וסוס זקן ( הסוסים הצעירים נשלחו למלחמה) , עזר להעמיס את מטלטלינו ומסע הפליטים הוישניבואים למחוז גרודנה החל .

לפרק הבא בסיפור
המסע למחוז גרודנו -וולקוביסק

חזרה לדף הפתיחה
העיירה ואני

לאתר של וישניבה